Spalničky

Spalničky (morbilli) jsou vysoce nakažlivé virové onemocnění. Vypadají nejdříve jako nachlazení s horečkou, později se na obličeji i těle objeví splývající tmavě červené skvrny. Může se objevit suchý kašel, zánět spojivek nebo průdušek. Zvláště obávaná je spalničková encefalitida = zánětlivé poškození centrálního nervového systému.

Příušnice

Příušnice (Parotitis) se projevují jako zduření slinných žláz, takže se pod čelistní kostí vytvářejí bolestivé otoky. Onemocnění bývá provázeno silnými bolestmi při žvýkání a pohybech hlavou. Postižena může být také slinivka břišní, centrální nervový systém a varlata. V dospělosti mohou být u mužů příušnice příčinou poruch plodnosti.

Zarděnky

Zarděnky (Rubeola) jsou virové onemocnění provázené drobným skrvnitým exantémem (vyrážkou) a zduřením lymfatických uzlin. Virus zarděnek se přenáší kapénkovou cestou nebo placentou. Průběh onemocnění bývá u dítěte mírný. Nákaza v těhotenství však může způsobit obávané vyvíjejícího se plodu. Mezi vzácné komplikace patří např. zánět centrálního nervového systému.