Dospívání

Puberta je přirozený přechod k fyzické a sexuální dospělosti. U dívek začíná v 8 letech a u chlapců v 9 letech. I když jsou dospívající schopni uspokojit svoji sexuální touhu, jen málo z nich je natolik citově a intelektuálně vyspělých, aby chápali potenciální následky sexuálního vztahu. Pro dívky mladší než 16 let znamená těhotenství vysoké riziko zdravotních problémů. V porovnání s dětmi, které se rodí dospělým ženám, jsou děti mladistvých častěji nedonošené s nízkou porodní váhou, vyžadují častěji intenzivní poporodní péči a hrozí u nich častěji úmrtí při narození.

Dospívající má vědět jak dochází k početí, a že v průběhu menstruačního cyklu neexistuje období, kdy by byl pohlavní styk možný bez rizika otěhotnění. Měl by být poučen, že přerušovaný styk není spolehlivou formou kontroly početí, protože spermie se uvolňují i před ejakulací. I když bude partnerka užívat antikoncepci, měl by být při každém pohlavím styku použit kondom, který chrání před sexuálně přenosnými nemocemi.

Nejčastěji používanou antikoncepcí jsou antikoncepční pilulky a kondomy. Největším problémem při užívání antikoncepčních pilulek je, že si je dívky zapomenou vzít. Pilulky někdy přestanou brát, jakmile vztah skončí, a když navážou nový vztah, nevrátí se k nim. Někteří odborníci tedy doporučují dlouhodobé metody hormonální antikoncepce působící ve formě injekce, náplasti nebo implantátu. Metoda periodické sexuální zdrženlivosti má u mladých lidí vysoké procento selhání. Mužský kondom s antikoncepčním gelem je téměř stejně účinný jako antikoncepční pilulka.

Pokud měla dívka nežádoucí nechráněný pohlavní styk je nouzovou antikoncepcí pro použití po nechráněném sexuálním styku nebo po selhání použité metody antikoncepce např. Postinor-2 s dávkováním jedné tablety nejpozději do 72 hodin po styku a druhé tablety v intervalu 12 hodin po první. Ze stejného důvodu lze užít i Escapelle jako jednu tabletu do 72 hodin po styku.


Pohlednice z počátku 20.století dokumentuje problémy nechtěného početí

 

 

MIGNON Pediatrie Karlín

Křižíkova 64, Praha 8 Czech Republic

+420 223 009 873
In case of emergency call 112
Wifi free connection