Miminka s nadváhou a psychomotorický vývoj

13.05.2010 19:49

Těžké dítě, méně pohybu
Baculaté děti nám sice připadají roztomilé, faldíky ovšem mohou brzdit jejich pohybový vývoj. Studie zveřejněná v Journal of Pediatrics prokazuje, že silnější děti se co do pohybových schopností vyvíjejí pomaleji než děti s nižší váhou. Zdroj: www.Futurity.org  
Vědci z Univerzity v Severní Karolíně v Chapel Hill v letech 2003 až 2007 navštívili více než dvě stě novopečených matek a jejich dětí spadajících do populace ohrožené obezitou. Badatelé zjišťovali, jak chování a zvyklosti rodičů a jejich stravovací návyky ovlivňují riziko obezity u dětí. Dotazované afroamerické matky byly ve věku od 18 do 35 let a v době začátku zkoumání byly jejich dětem tři měsíce.
Při každé návštěvě vědci děti měřili a vážili a ve věku tří, šesti, devíti, dvanácti a osmnácti měsíců též posuzovali jejich pohybové dovednosti a schopnosti. Miminka s nadváhou dosahovala 1,8krát častěji nízké skóre při psychomotorických testech, což značí opožděný pohybový vývoj. Děti se silnou vrstvou podkožního tuku (a tedy s „faldy“ a tukovými polštáři pod kůží) dosahovaly nízké skóre 2,23krát častěji.
„Batolata se zpožděným motorickým vývojem mohou být méně fyzicky aktivní, a tudíž méně schopná zkoumat okolí a svět vzdálenější matčinu náručí,“ vysvětluje Methan Slining, odbornice na výživu, která výzkum vedla. „Početné studie ukazují, že vyšší hmotnost během raného dětství a batolecího věku může vyslat děti na životní cestu obezity, ze které už vždy bude těžké sejít. Náš výzkum však navíc ukazuje, že přebytečná kila a tuk se škodlivě projevují ihned, nejen až později v životě.“

 

 

MIGNON Pediatrie Karlín

Křižíkova 64, Praha 8 Czech Republic

+420 223 009 873
In case of emergency call 112
Wifi free connection